Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун загрижен поради состојбата во северно Косово


Генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун изрази загриженост поради новата политика на Приштина во северниот дел на Косово, повикувајќи ја косовската Влада да биде претпазлива во примената на стратегијата во делот на земјата каде што живее мнозинско српско население. Генералниот секретар укажа дека безбедносната ситуација на Косово е релативно мирна но и понатаму кревка, а меѓуетничките инциденти, иако нивниот број не е зголемен и натаму се пречка за враќање и претставуваат несигурност меѓу малцинските заедници.
XS
SM
MD
LG