Достапни линкови

logo-print

Прогласена вонредна состојба во Банкок


Премиерот на Тајланд Абхисит Веџаџива прогласи вонредна состојба во Банкок поради протестите на приврзаници на опозицијата, јавија новинските агенции. Демонстрантите против владата на Тајланд денеска влегле во зградата на парламентот а дел од пратениците, како што јавија новинските агенции, морале да се евакуираат со хеликоптер. По барање на опозицијата, демонстрантите се повлекле. Приврзаниците на опозицијата бараат распуштање на парламентот и оставка од актуелниот премиер.
XS
SM
MD
LG