Достапни линкови

logo-print

Германија ја поздрави нуклеарната стратегија на САД


Германскиот министер за надворешни работи Гуидо Вестервел денеска ја поздрави новата нуклеарна стратегија на Соединетите Американски држави и препорача Иран „повторно да се подготви за разговори и транспарентно да се откаже од било какво нуклеарно вооружување“. Согласно новата стратегија за нуклеарно вооружување, САД се обврзува дека нема да користи нуклеарно оружје против држави кои немаат нуклеарни капацитети. Во таа категорија држави не се вклучени Иран и Северна Кореа. Иранскиот министер за надворешни работи Маноучер Мотаки ја опиша новата амерканска нуклеарна стратегија како пропаганда.
XS
SM
MD
LG