Достапни линкови

logo-print

Во Шведска уапсен осомничен за масакар во Косово


Шведските власти денеска соопштија дека уапсиле Србин осомничен за извршување воени злосторства во Косово во 1999 година. Поручникот Томас Ацкехим изјави дека осомничениот бил уапсен вчера во северниот дел на Шведска. За уапсениот, по потекло од Косово, постојат основани сомнениа дека бил инволвиран во масакарот во Чуска, каде пред десетина години беа собрани и убиени повеќемина мажи и момчиња албанци. За сега не се знае дали осомничениот ќе биде екстрадиран.
XS
SM
MD
LG