Достапни линкови

logo-print

Мировниците на АРМ му помагаат на авганистанскиот народ


Помошта што македонскиот контингент му ја пружа на авганистанскиот народ и соработката со македонската чета што се наоѓа во главниот штаб на ИСАФ силите во Кабул се на високо ниво, оцени командантот на регионалната команда Леведн Чолак. Како што јавува агенцијата МИА, тој ова го рекол по синоќешната средба со македонската делегација на Министерството за одбрана и на Генералштабот на АРМ, предводена од министерот Зоран Коњановски и началникот Мирослав Стојановски. Министерот Коњановски изјави дека на средбата со командантот на ИСАФ Стенли Меккристал слушнале највисоки оценки за професионалноста на македонските мировници, како и за јасната визија за тоа како Авганистан натаму ќе се справува со тероризмот.
XS
SM
MD
LG