Достапни линкови

logo-print

Најмалку 95 загинати во невремето во Рио Де Жанеиро


Во изобилните дождови што го погодија Рио Де Жанеиро загинале најмалку 95 луѓе, а над стотина биле ранети, соопштија властите во Бразил. Најмногу жртви имало во сиромашните предградија каде што во лизгање на земјиштето биле урнати многу куќи. Властите предупредија дека постои опасност од уривање на околу 10 илјади домови. ,,Ова е најизобилниот дожд во историјата на Рио Де Жанеиро. Не ни преостанува ништо друго туку да се молиме да престане,, изјави бразилскиот претседател Луис Инацио Лула да Силва.
XS
SM
MD
LG