Достапни линкови

logo-print

Киргистанската полиција ги растури протестите во Талас


Киргистанските полициските сили со солзавец ги растурија протестите на приврзаниците на опозицијата во градот Талас, во северозападниот дел на земјата. Разбркани се и околу 200 лица кои пред неколку часа насилно влегоа во зградата на владата. Претходно, агенциите јавија дека демонстраторите кои провалиа во владината зграда земале регионален гувернер во заложништво. Премиерот на Киргистан ги демантираше овие тврдења. Денеска во Талас протестираа околу 3.000 приврзаници на опозицијата.
XS
SM
MD
LG