Достапни линкови

logo-print

НАТО го предупреди Карзаи


НАТО денеска го предупреди авганистанскиот претседател Хамид Карзаи дека ја потценува јавната подршка за мисијата на Алијансата во Авганистан. Портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај рече дека меѓународната заедница и Северноатланската алијанса вложуваат големи напори за да го подржат Авганистан во борбата против тероризмот. „Се надеваме и очекуваме дека народот на Аванистан и припадниците на власта го осознава ова“ додаде Апатурај. Забелешките на Алијансата следат по последните изјави на Карзаи, кој ги обвини Соединетите американски држави за мешање во државните работи на неговата земја, додавајки дека талибанците ќе се претворат во легитимна сила на отпор доколку америка продолжи со ваквите постапки.
XS
SM
MD
LG