Достапни линкови

logo-print

Спасувачките екипи не можат да влезат во рудникот во Вирџинија


Ќе бидат потребни најмалку два дена за да се пристапи во затрупаниот рудник за јаглен во Западна Вирџинија, каде во експлозија загинаа најмалку дваесет и петмина рудари. Напорите за повторно отворање на рудникот за сега се стопирани поради тоа што спасувачките екипи се сомневаат на високи концентрации на отровни гасови. Операцијата за откопување на телата на загинатите ќе продолжи откако ќе се извршат сите потребни мерења и откако ќе се превземат дополнителни безбедносни мерки. Причините за експлозијата за сега не се познати.
XS
SM
MD
LG