Достапни линкови

logo-print

Спречено апсење на 90 припадници на турската војска


Главниот обвинител на Истамбул ја спречи турската полиција да уапси деведесетмина припадници на војската , осмничени за наводно планирање на преврат во 2003 година. Ајкут Ченгиз Енгин изјави дека ги заменил двајцата помлади обвинители, кои во понеделникот наредиле полициска акција во четиринаесет провинции. Според официјални извори, во акцијата биле приведени осумнаесетмина официри. Тие наводно биле уапсени пред издавање на наредбата на обвинителството.
XS
SM
MD
LG