Достапни линкови

logo-print

Австралија блокираше две пратки опрема за Пакистан


Австралиските власти блокираа пратка со лабораториска опрема наменета за Пакистан, стравувајки дека опремата може да се користи за производство на оружје за масовно уништување. Портпаролот на австралиското министерство за одбрана Џон Фолкнер рече дека министерот верува дека постои „неприфатлив ризик“ врзан со продажбата на на два автоматски спектофотометри. Ова е четврта блокада од министерството за прекуокеанска пратка. Претходно, пратките беа на адреса во Иран или до други земји кои можат да ги препратат пакетите до Иран.
XS
SM
MD
LG