Достапни линкови

logo-print

ММФ од утре ќе го набљудува напредокот на Грција


Грчкото Министерство за финансии денеска соопшти дека две делегации на Меѓународниот монетарен фонд од утре во Атина ќе почнат со проверка на напредокот во примената на пакетот мерки за штедење и реформирање на даночниот систем.
Ова е првата проверка, по постигнувањето на спогодбата во ЕУ, Атина да биде помогната од ММФ заедно со билатералните кредити од други земји од еврозоната, доколку земјата се најде во опасност од инсолвентност.
XS
SM
MD
LG