Достапни линкови

logo-print

Закажани парламентарни избори во Британија


Британскиот премиер Гордон Браун најави дека во Британија ќе бидат одржани парламентарни избори на шести мај. Премиерот ги најави изборите по посетата во палатата Бакингхем, каде побара дозвола од кралицата да го распушти парламентот. Состојбата на националната економија би требало да биде главното прашање за време на изборите, први во земјата по 2005 година. Резултатите од анкетите покажуваат дека опозициската конзервативна партија води пред левицата која е на власт веќе тринаесет години.
XS
SM
MD
LG