Достапни линкови

logo-print

Идентификуван вториот бомбаш од московското метро


Руските власти го идентификуваа вториот бомбаш самоубиец од бомбардирањата во метрото во Москва. Станува збор за 28 годишна наставничка од Северен Кавказ. Таа заедно со друга жена самоубиец се саморазнесоа во метрото во главниот град на Русија. Четириесетмина загинаа а стотина беа повредени за време на шпицот во подземната железница на 29 март годинава. Соучесникот на наставничката била 17 годишната Џанет Абдуракманова, вдовица на исламски милитант убиен од руските воени сили. И двете жени биле од провинцијата Дагестан, каде голем број од населените се од муслиманска вероисповед.
XS
SM
MD
LG