Достапни линкови

logo-print

Турската полиција приведе уште офицери поради заговор за преврат


Турската полиција спроведе голема акција за приведување на воени офицери во врска со тврдењата за обид за преврат од 2003 година, а медиумите тврдат дека бројот на приведените варира од 14 до 86 лица.
Во акцијата, извршена во понеделникот, полицијата приведе најмалку 14 пензионирани офицери, меѓу кои и неколку генерали, тврдат медиумите. Полицијата не можеше да уапси уште десетици други, бидејќи беше спречена од главниот обвинител на Истанбул Ајкут Ченгиз Енгин, кој презема активности за отстранување од должноста на двајца помлади обвинители, кои дале наредба за изведување на полициската акција, пишуваат весниците. Владеачката Партија на правдата и развојот, во чии корени на делување лежи политичкиот ислам, се обидува да протурка уставни реформи, кои, според критичарите, го нарушуваат секуларниот поредок, што се темели врз воениот и судскиот систем.
XS
SM
MD
LG