Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун во посета на Таџикистан


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун пристигна во Душанабе, Таџикистан каде што ќе се состане со претседателот на земјата Емомали Рахмонов и со други офиицијални лица. Мун со нив ќе разговара за климатските промени, човековите права и за тензиите околу снабдувањето со вода во Централна Азија. Таџикистан и Узбекистан се во спор поради изградбата на хидроенергетски погон во Ташкент.
XS
SM
MD
LG