Достапни линкови

logo-print

Несреќа во американски рудник


Во експлозија во еден рудник во американската сојузна држава Западна Вирџинија животот го загубија најмалку седум рудари. Сопственикот на рудникот Меси Енерџи соопшти дека 20 лица се повредени, а 19 се водат за исчезнати во рудникот во Монткол кој се наоѓа на 50 километри од главниот град Чарлстон. Експлозијата во рудникот е една од најсмртоносните во овој сектор од јануари 2006 година.
XS
SM
MD
LG