Достапни линкови

logo-print

Венецуела ќе инвестира во оружје


Русјата продажба на оружје во Венецуела може да достигне повеќе од пет милијарди американски долари, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин. Тој во петокот се сретна со венецуелскиот претседател Хуго Чавез. САД, неофицијално, се загрижени за вооружувањето на Венецуела, земја која од 2005 година потроши четири милиони американски долари за руско оружје. Дополнително русија се согласи да и даде заем на Венецуела во висина од 2,2 милијарди американски долари, пари кои јужноамериканската земја планира да ги потроши на оружје.
XS
SM
MD
LG