Достапни линкови

logo-print

Спасени работници од поплавениот рудник во Кина


Спасувачките екипи извлекле уште четворица преживеани работници од поплавениот кинески рудник Вангјиалинг во северниот дел на земјата, јавува кинеската државна телевизија. Рано утрово спасувачите извлекоа уште 9 живи рудари. Спасените рудари веднаш биле префрлени во болница. Тие беа дел од 153-цата заробени рудари кои во рудникот се наоѓаат од 28 март. Околу 3000 спасувачи се обидуваатда ги извлечат заробените работници, но велат дека условите во рудникот станале комплицирани. Се очекува од рудникот да бидат извлечени уште 90 преживеани работници.
XS
SM
MD
LG