Достапни линкови

logo-print

Одбиена жалбата на парот казнет за бакнување во јавност


Судот во Дубаи ја одби жалбата на британците Шарлот Адамс и Ајман Најафи кои беа уапсени во 2009 година поради бакнување во јавност. Парот беше осуден на еден месец затвор и им беше изречена парична казна во висина од околу 300 американски долари, откако неименувана жена ги обвини дека се бакнувале во уста во јавност. Парот се бранеше дека се бакнале во образ, што се дозволува со строгите исмамски правила во земјата.
XS
SM
MD
LG