Достапни линкови

logo-print

Иран ќе организира конференција за нуклеарно разоружување


Иранските власти денеска ги официјализираа плановите за одржување на конференција за нуклеарно разоружување во втората половина на април. Државната новинска агенција ИРНА ја пренесува изјавата на главниот нуклеарен преговарач Саед Џалили дека „Кинезите ја поздравиле иницијативата и ќе присуствуваат на конференцијата“. Настанот е закажан за седумнаесетти и осумнаесетти овој месец. Кина, членка на Безбедносниот совет при Обединетите нации, се противеше на иницијативата за построги санкции за официјален Техеран поради иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG