Достапни линкови

logo-print

Дваесетмина загинати во Багдад


Бројот на загинати во трите експлозии во центарот на Багдад се искачи на дваесет лица а повредени се педесет и петмина, јавуваат новинските агенции. Надлежните потврдија дека во главниот град на Ирак експлодирале три автомобили бомби. Се претпоставува дека цел на нападите биле дипломатските претставништва во Багдад. Една од бомбите експлодирала во близина на амбасадата на Иран. Иранскиот амбасадор во Ирак изјави дека за сега не е сигурно дали амбасадата била цел на нападите. Вработените во ова дипломатско претставништво не биле повредени, но настрадале посетителите и обезбедувањето кои се наоѓале пред влезот на зградата. За сега никој ја нема превземено одговорноста за нападите.
XS
SM
MD
LG