Достапни линкови

logo-print

Кинески танкер се заринка во близина на Австралија


Кинески танкер испушта нафта во водите во близина на Австралискиот континент. Бродот Шен Нег, долг 230 метри, бил на пат кон Кина кога се заринкал во плитки води. Танкерот пренесувал 950 тони нафта. Според официјални извори, бари од нафта се забележуваат во водите близу Австралија, но не станува збор за голема катастрофа.
XS
SM
MD
LG