Достапни линкови

logo-print

Сојуз пристигна на Меѓународната вселенска станица


Вселенското летало „Сојуз“ со трочлен екипаж, еден американец и двајца руси, пристигна на Меѓународната вцеленска станица. Леталото беше лансирано во петокот од космодромот „Баиконур“ во Казакстан. Американката Трејси Калдвел Дајсон и русите Александар Сквортсов и Микхаил Корниенко им се придружија на тројцата астронаути кои веќе престојуваат во станицата. За три дена се очекува американскиот спејс шатл „Дискавери“ да пристигне на Меѓународната вселенска станица.
XS
SM
MD
LG