Достапни линкови

logo-print

Јапонија не се откажува од антикризните мерки


Министерот за финансии на Јапонија Наото Кан изјави дека ги информирал кинеските власти оти неговата земја не може да ги укине антикризните мерки кои ги усвои во екот на економската криза. При своето обраќање на прес конференција во Пекинг, Кан рече дека Кина и Јапонија се согласиле да вложат заеднички напори за целосно опоравување од кризата. Јапонскиот министер за финансии, кој е во официјална посета на Кина, додаде дека и двете страни имаат исти погледи на сегашната состојба на светската економија: извесно е дека има опоравување но постојат многу несигурности.
XS
SM
MD
LG