Достапни линкови

logo-print

Светскиот притисок само ја зголемува решеноста на Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави денеска дека светскиот притисок врз Иран само ја прави таа земја порешителна да истрае во развивањето на својата нуклеарна програма. Во телевизиското обраќање Ахмадинеџад оцени дека американскиот претседател Барак Обама не ги исполнил ветувањата за вистински промени во односите меѓу двете земји. Обама иницираше серија дипломатски обиди за преговори, но во последно време Вашингтон повика на нови санкции врз Иран затоа што ги отфрла меѓународните барања да го запре збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG