Достапни линкови

logo-print

Ватикан се дистанцира од исповедникот на Папата


Ватикан официјално се дистанцира од забелешките на исповедникот на папата Бенедикт Шеснаесети кој во молитва го изедначил насилството врз евреите со нападите врз Католичката црква по повод сексуалното злоставување деца во католичките институции. Портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди изјави дека таквата аналогија може да доведе до недоразбирање. Ваквите коментари на Раниеро Канталамеса искажани на службата на Велики Петок во базиликатата Свети Петар во Рим и во присуство на Папата предизвикаа осуда кај еврејската заедница и кај жртвите од сексуалното злоставување.
XS
SM
MD
LG