Достапни линкови

logo-print

Иранскиот преговарач за нуклеарното прашање во Кина


Главниот ирански преговарач за нуклеарното прашање Саид Џалили престојува во Пекинг на разговори со кинески официјални претставници. До оваа посета доаѓа откако Кина се согласи да учествува на преговорите на западните сили и Русија за можните нови санкции против Техеран поради тоа што не презел чекори за да ја намали згриженоста во светот за целта на иранската нуклеарна програма. Иран ги отфрла западните тврдења дека се обидува да дојде до нуклеарно оружје. Кина која има право на вето во Советот за безбедност на Обединетите нации се противи на воведувањето нови санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG