Достапни линкови

logo-print

Суданската опозиција решава дали ќе ги бојкотира изборите


Суданските опозициски партии предупредија дека ќе ги бојкотираат првите повеќепартиски избори во последните 25 години во таа земја, наведувајќи дека се невозможни правични избори. Конечната одлука за бојкотот на изборите кои се закажани за 11 април ќе биде донесена денеска. Како главна пречка за правични избори опозицијата ги наведува владината контрола на медиумите и органите за следење на изборите, како и фактот дека изборните закони се лоши.
XS
SM
MD
LG