Достапни линкови

logo-print

Во Њујорк започна Донаторската Конференција за Хаити


Генералниот секратар на ОН Бан Ки Мун денеска отворајки ја донаторската конференција за надминување на последиците од земјотресот на Хаити ги повика учесниците да партиципираат во изгрдабата за подобра иднина на карибската држава. На Конференцијата во Њујорк има преставници од над 100 земји и меѓународни организации. Целта е да се соберат 3,8 милијарди долари. Тоа е прва помош од предвидените 11,5 милијарди кои се потребни за обнова на Хаити во следните 10 години. Во земјотресот настрадаа над 220 илјади луѓе, а 1,3 милиони останаа без покрив над главата.
XS
SM
MD
LG