Достапни линкови

logo-print

Еврозоната во рекордна инфлација


Инфлацијата во 16 те земји кои го користат еврото во март го достигна највисокото ниво во изминативе 15 месеци, покажуваат најновите податоци на Еуростат. Зголемувањето на инфлацијата се објаснува главно со покачувањето на цената на нафтата на преку 80 долари за барел. Истовремено, бројот на невработените во еврозоната во текот на февруари се зголемил за над 60 илјади и сега стапката на невработеност изнесува 10 насто. Тоа е највисока стапка од август 1998 година.
XS
SM
MD
LG