Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја поздрави српската декларација за Сребреница


Европската унија ја поздрави декларацијата на српскиот паралмент со извинување за масакрот во Сребреница како важен чекор напред. Унијата подолго време бара апсење на поранешниот шеф на силите на босанските срби генерал Ратко Младиќ кој Хашкиот трибунал го обвини за масакрот во Сребреница кога беа убиени околу 8 илјади бошњаци.
XS
SM
MD
LG