Достапни линкови

logo-print

Српскиот парламент ја усвои Декларацијата за Сребреница


Српскиот парламент ја усвои Декларацијата со која се осудува „злосторството над бошњачкото население од Сребреница во јули 1995 година, на начин утврден со пресудата на Меѓународниот суд на правдата“. По 12- часовна расправа, половина час по полноќ, за Декларацијата гласаа 127 пратеници на владејачката коалиција, 21 беа против, а членовите на Српската радикална странка ја напуштија салата пред гласањето.
XS
SM
MD
LG