Достапни линкови

logo-print

Оставка на бугарскиот министер за здравство


Бугарскиот министер за здравство Божидар Нанев поднесе оставка откако беше обвинет за корупција при купување на вакцините против новиот грип. Тој ги отфрли обвинувањата како неосновани, но истакна дека не може да остане на функцијата се додека постои и најмало сомневање дека работел против интересите на Бугарија. Обвинителството прецизира дека министерот Нанев ја оштетил државата за 1,3 милиони евра.
XS
SM
MD
LG