Достапни линкови

logo-print

Донаторска конференција за Хаити


Во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк денеска ќе биде одржана Меѓународна конференција на земјите донатори за Хаити, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди оваа земја на 12 јануари, при што загинаа повеќе од 200 илјади лица, а над милион луѓе останаа без своите домови. На конференцијата ќе бидат побарани вкупно 3,8 милијарди долари, како дел од 11-те милијарди долари кои се неопходни за обнова на земјата. Вчера Европската Комисија соопшти дека Европската Унија ќе се обврзе да обезбеди 1,2 милијарди евра за обнова на Хаити.
XS
SM
MD
LG