Достапни линкови

logo-print

Комитет на белгискиот парламент ќе се изјасни за носењето бурка


Комитетот за внатрешни прашања на белгискиот парламент денеска треба да се изјасни за предлог- законот со кој се забранува носење на бурка во јавноста, вклучувајќи ги и улиците. Според законот предложен од либералите, лицето што ќе носи бурка ќе биде казнето парично или со затвор во траење од седум дена. Доколку комитетот го одобри текстот, тој потоа ќе биде разгледан на пленарна седница на парламентот во втората половина на април.
XS
SM
MD
LG