Достапни линкови

logo-print

Турскиот Амбасадор се врати во Шведска


Турскиот амабасадор се врати денеска во Шведска откако пред две недели ја напушти амбасадата во знак на протест против одлуката на шведскиот парламент да ја поддржи резолуцијата со која се осудува геноцидот врз Ерменците за време на Првата Светка војна. Шведската влада и се извини на Анкара. Конгесот на Соединетите Американски Држави исто така гласаше за резолуцијата, но Анкара соопшти дека се уште не е подготвена да го врати својот амбасадор во Вашингтон. Ерменците тврдат дека Отоманците за време на Првата Светка војна убиле над 1, 5 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG