Достапни линкови

logo-print

Роднините на жртвите од Сребреница нема да добијат оштета


Роднините на жртвите загинати во Сребреница, загубија во судскиот спор со Обединетите Нации за неуспехот на мировниците да ги заштитат од масакарот. Апелациониот суд во Хаг соопшти дека Обединетите Нации имат имунитет донесен со меѓународни конвенции со кој не може да учествуваат во судскси спорови.Околу 8 илјади мажи и деца беа убиени во 1995 та година во Сребреница.
XS
SM
MD
LG