Достапни линкови

logo-print

МНР испрати протесна нота до грчката амбасада во Македонија


Македонското министертво за надворешни работи испрати протесна нота до грчката амбасадорка во Македонија, Александра Пападопулу за инцидентот на воента парада во Атина. Во соопштението на министертвото е наведено дека слоганите што се слушаа на улиците на Атина за време на воента парда предизвикуваат огромна загриженост. Вo продожение на соопштението се вели дека таквите скандирања се неприфатливо и несоодветно днесување на една земја членка на НАТО и ЕУ.Министертвото за надворешни работи ги поздрави чекорите преземени од грчката власт за осуда и повикување на одговорност од инволвираните во инцидентот
XS
SM
MD
LG