Достапни линкови

logo-print

Негувателките протестираа пред Министертво за труд


Негувателките од детските градиники од неколку скопски општини, Куманово, Охрид и Струмица штрајкуваа денеска пред министертвото за труд и социјална политика. Тиее бараат трајно вработување и регулирање на нивниот статус, затоа што како што велат со години работат со договор на дело. Негувателките најавија штрајк со глад доколку не им се одговори на барањето.
XS
SM
MD
LG