Достапни линкови

logo-print

Меркел во посета на Турција


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска треба да пристигне во дводневна официјална посета на Турција која се очекува да биде засенета од несогласувањата во врска со плановите на Анкара за влез во Европската унија. Меркел упати повик на Анкара да и се даде таканареченопривилегирано партнерство наместо полноправно членство, предлог кој веднаш беше одбиен од турската влада. Германија и е најголем трговски партнер на Турција, а речиси 3 милиони Турци живеат во Германија. За време на нејзината посета, Меркел ќе се сретне со премиерот Реџеп Таип Ердоган и претседателот Абдула Ѓул.
XS
SM
MD
LG