Достапни линкови

logo-print

Грчката амбасадорка повикана на разговор во МНР


Македонското министертво за надворешни работи денеска ќе ја повика на разговор грчката амбасадорка Александра Пападопулу, поради антимакедонските скандирања на воена парада во Атина. Министерството соопшти дека ќе бара формално извинување. Грчките војници на парадата скандираа „ Тие се Скопјани, тие се Албанци ќе си направам нова облека од нивната кожа“. Грчките медиуми известуваат дека офицерот на воената единица што парадирала е суспендиран, а најавени се и казни за војниците поради говор на омраза.
XS
SM
MD
LG