Достапни линкови

logo-print

Нема преговори со Израел додека се градат еврејски населби


Арапските лидери ја отфрлија можноста за обнова на мировните преговори на Блискиот Исток се додека Израел не запре со изградбата на населби во арапскиот дел на Ерусалим, кој Палестиниците планираат да биде главен град на нивната идна држава. На крајот на дводневниот самит во Либија тие го повикаа американскиот претседател Барак Обама да остане лојален на својата почетна и клучна позиција, односно да ја сопре изградбата на еврејските населби на палестинска земја, кои претставуваат опасна пречка за мирот. Арапските лидери се согласија да спроведат економски и политички мерки за да му се противстават на Израел и се согласија да донираат 500 милиони долари за помош на тамошните Палестинци.
XS
SM
MD
LG