Достапни линкови

logo-print

Протести против папата во Лондон


Британски демонстранти го повикаа папата Бенедикт 16-ти да даде оставка, бидејќи не се задоволни како црквата се справила со свештениците обвинети за сексуална злоупотреба. Демонстрантите протестираа пред Вестминстер катедралата во Лондон, повикувајќи на акција за скандалот. Случаи на сексуална злоупотреба на деца од страна на свештеници се појавија насекаде во Европа, како и во Германија, родната земја на папата. Бенедикт беше критикуван за еден случај додека тој бил надбискуп во Минхен, а неговите постапки беа рзгледани од канцеларијата во Ватикан задолжена за дисциплина на свештениците.
XS
SM
MD
LG