Достапни линкови

logo-print

Над 30 загинати во две експлозии во московското метро


Во денешните две експлозии во мосоковското метро загинале над 30 луѓе, јавуваат руските медиуми. Првата се случила во метро станицата Лубјанка во центарот на Москва при што загинале најмалку 25 луѓе, а 15 други биле ранети. Портпаролот на министерството за итни случаи Ирина Андријанова изјави дека 14 лица загинале во вториот вагон од возот, додека преостанатите се наоѓале на платформата на станицата Лубјанка. Агенициите јавуваат дека половина час подоцна имало уште една експлозија во метрото, овој пат во станицата Паркот на културата, при што загинале 12 лица, а десетина биле ранети. Засега нема информации за причината на експлозиите. Интерфакс не ја исклучува можноста од напади на бомбаши самоубијци.
XS
SM
MD
LG