Достапни линкови

logo-print

Безбедноста во БиХ тема на престојниот самит на Г8


Шефовите на дипломатии на земјите членки на Г8 во наредните два дена ќе разговараат во Канада за безбедносните закани во светот. На дневен ред ќе биде и прашањето за безбедноста во Босна и Херцеговина кое може да го дестабилизира регионот.Конференцијата која ќе се одржи во близина на Отава, ќе претставува подготовка за главниот Самиот на Г8 кој треба да се одржи на 25 ти и 26 –ти јуни. Главна тема на самитот ќе биде нуклеарното вооружување, тероризмот и тензиите во определени области кои можат да доведат до дестабилизација, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG