Достапни линкови

logo-print

Зголемени тензиите во Нагорно Карабах


Азербејџански војник загинал при судир со ерменските безбедносни сили во Нагорно Карабах, пренесуваат новинските агенции. Ерменија и Азербејџан се бореа за контрола врз Нагорно Карабах пред 15-тина години. Војната прекина но конфликтот не е решен. Во тој регион поголемиот дел од населението се Ерменци. Тензиите во Нагорно Карабах се зголемени по обидите на Ерменија да воспостави дипломатски односи со Турција, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG