Достапни линкови

logo-print

Словенија со референдум одлучува за арбитража


Партиите во словенечкиот Парламент постигнаа согласност за организирање референдум за договорот за арбитража. Словенечкиот премиер Борут Пахор изјави дека народот треба да донесе одлука на референдум за едно толку важно прашање. Тој додаде дека референдумот ќе биде свикан по ратификувањето на договорот од Парламентот во април. Договорот предвидува создавање меѓународна арбитражна екипа која ќе го реши спорот околу границата меѓу Словенија и Хрватска и неговото решение ќе биде задолжително за двете страни.
XS
SM
MD
LG