Достапни линкови

logo-print

Половина екипаж на воениот брод што потона се води како изчезнат


Спасувачите трагаат по 46 војници кои се водат како изчезнати откако потона јужно корејскиот брод. До сега се спасени 58 од вкупно 108 членови на екипажот. Јужно корејските медиуми пренесуваат дека за сега нема докази дали бродот бил нападнат , но не се познати ни причините за експлозијата што , како што вели еден од спасените војници , го поделила бродот на два дела . Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјанг Бак изјави дека мора да бидат испитани причините зошто еден јужно корејски воен брод потона во близина на спорната граница со Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG