Достапни линкови

logo-print

Клинтон побара брзо решавање на кипарскиот проблем


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон по средбата во Вашингтон со шефот на кипарската дипломатија Маркос Киприану побара брзо решавање на кипарскиот проблем. Клинтон истакна дека САД цврсто стои зад поддршката на Обединетите нации за решавање на кипарскиот проблем. Киприану изјави дека Турција лошо влијае врз преговорите за повторното обединување на Кипар и оти властите на Труската Република Северен Кипар се целосно зависни од Анкара.
XS
SM
MD
LG